Witamina D – jej rola w procesie wzrostu i leczenia włosów


O witaminach słyszał chyba każdy. Choć nie wiemy wszystkiego na ich temat, to śmiało możemy stwierdzić, że są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Mają wpływ na nasze całe ciało, w tym również na stan włosów i właśnie na tym się dzisiaj skupimy.

Codziennie atakują nas dziesiątki, jeśli nie setki reklam krzyczących o konieczności suplementacji tych niezwykle potrzebnych substancji. Chociaż aktualnie wydaje się to wręcz niemożliwe, to jeszcze nieco ponad sto lat temu, ludzie nie zdawali sobie sprawy z ich istnienia i dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie. Co ciekawe, po raz pierwszy związek dziś określany jako witamina B1 został wyizolowany przez Kazimierza Funka w 1913 roku. Polski biochemik odpowiada również za nazwę tego zbioru substancji. Dzięki rozwojowi nauki dziś już wiemy, że istnieje kilkadziesiąt rodzajów witamin, a z perspektywy trychologii, jedną z najistotniejszych z nich jest witamina D.

Wpływ witaminy D na kondycję włosów

Żeby w pełni zrozumieć dobroczynny wpływ witaminy D oraz jej rolę w procesie wzrostu i leczenia włosów, musimy przyjrzeć się temu, jak wygląda cykl życia włosa. Składa się on z trzech podstawowych faz – anagenowej, katagenowej i telogenowej. W pierwszej z nich obserwujemy wzrost włosa, druga to faza przejściowa, natomiast trzecia określana jest również jako faza spoczynku. Po zakończeniu fazy telogenowej dochodzi do wypadnięcia włosa. Niedobór witaminy D sprawia, że włosy szybciej wchodzą w tę fazę, co znacznie skraca cykl włosowy. Niedobór witaminy D występuje także w chorobach tarczycy- Hashimoto, czy Gravesa-Basedowa – chorobach ściśle związanych z wypadaniem włosów.
W ostatnich badaniach podkreśla się połączenie między chorobami autoimmunologicznymi (typu łuszczyca, choroby zapalne jelit, stwardnienie rozsiane), a niedoborem witaminy D. Odkrycie to sugeruje, że niedobór witaminy D może stanowić wyzwalacz chorób autoimmunologicznych. Jedną z chorób autoimmunologicznych, objawiającą się wypadaniem włosów jest łysienie plackowate (alopecia areata), polegające na występowaniu przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia.

Leczenie łysienia a witamina D

Wiemy już, że witamina D wpływa korzystnie na kondycję włosów. Przyjrzyjmy się temu bliżej i sprawdźmy, jak można ją wykorzystać w leczeniu łysienia. Witamina D m.in. normalizuje pracę gruczołów łojowych oraz porządkuje cykl życia włosa. Jej odpowiedni poziom w organizmie sprawia, że rzadziej występują stany zapalne mieszków włosowych, a także zapobiega przesadnemu rogowaceniu skóry głowy. Wykorzystuje się ją nie tylko w leczeniu łysienia, ale również wielu innych chorób skóry głowy np. łuszczycy.
Zimą, jesienią, wiosną, kiedy synteza skórna jest ograniczona, skąd mamy czerpać witaminę D?
Dobrym źródłem pokarmowym jest: olej rybi – tran, tłuste ryby (śledź, łosoś, makrela), pełnotłuste mleko i przetwory mleczne, żółtko jaja.

Odwiedź krakowskie centrum trychologiczne i dowiedz się więcej

Jak widać, warto dbać o właściwy poziom witaminy D w organizmie. Jest ona niezwykle ważna i gwarantuje dobrą kondycję naszych włosów. Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące włosów – sposobów dbania o nie, czy leczenia – skontaktuj się z nami lub odwiedź Trychologiczne Centrum Zdrowych WłosówKrakowie, a nasi eksperci rozwieją Twoje wątpliwości i doradzą, co zrobić, aby cieszyć się zdrowymi, pięknymi włosami. Zapraszamy.