- nowoczesne rozwiązania zastosowane w urządzeniach niemieckiego producenta

Nowoczesne rozwiązania zastosowane w Videodermoskopie FotoFinder Systems GmbH to odpowiedź na wymogi współczesnej diagnostyki trychologiczno-dermatologicznej. Dzięki cyfrowej dermatoskopii możemy prowadzić obserwacje makro i mikroskopowe oraz kontrolę skórnych zmian barwnikowych. Dodatkowo archiwizowane w systemie obrazy możemy porównywać, co daje nam kompletną dokumentację procesu leczenia.

W Centrum Leczenia Łysienia i Zaburzeń Skóry Głowy PLMED przeprowadzamy trzy rodzaje trychologicznych badań diagnostycznych przy użyciu FotoFinderdermoscope HD Medicam 800:

Videotrychoskopia Fotofinder to najbardziej zaawansowana technologicznie trychologiczno - dermatologiczna cyfrowa diagnostyka obrazowa. Do badania wykorzystuje się wideodermatoskop FotoFinder, którego kamera uzyskany obraz eksponuje na monitorze komputera. Podczas badania można zastosować 20 – 120 - krotne powiększenia. Oceniane są łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra. Technika badania nie wymaga pobierania, ani golenia włosów, co czyni badanie istotnie bardziej komfortowym w porównaniu z trichogramem i trichoscanem. Trichoskopia Fotofinder umożliwia monitorowanie terapii trychologicznych z bardzo dużą precyzją. Dzięki temu, że badanie jest nieinwazyjne i niebolesne, dużo łatwiej podejmuje się decyzję o jego ponownym wykonaniu przy ocenie skuteczności leczenia.

Przebieg badania trychoskopowego:

Podczas badania za pomocą kamery Fotofinder uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy najczęściej wykonywany w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej.W każdej z lokalizacji specjalista wykonuje przynajmniej 2 zdjęcia. W zależności od warunków i podejrzenia klinicznego, badanie wykonuje się z użyciem płynu lub bez („na sucho”). Zdjęcia są następnie poddawane automatycznej, komputerowej analizie obrazu. Zaawansowane algorytmy rozpoznawania określonych zestawień barwno-przestrzennych (ang. pattern recognition) pozwalają automatycznie wykryć i dokonać precyzyjnego pomiaru włosów, jednostek włosowych (mieszków) i innych ważnych obiektów na zdjęciach. Szczegółowe dane o włosach i jednostkach włosowych są następnie użyte do wyliczenia kluczowych wskaźników statystycznych metody trichoskopowej.

Badanie to umożliwia obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co w wielu przypadkach jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na psychosomatyczny wymiar wielu dermatoz skóry owłosionej głowy.

Trichoscan i Trichoscale są to kolejne badania wykonywanym przy użyciu FotoFinder Vexia 800HD. Oprogramowanie wideodermatoskopu służące do cyfrowej oceny wzrostu i utraty włosa automatycznie oblicza ilość włosów, gęstość i stosunek włosów anagenowych do telogenowych.

Trichoscan jest metodą, która łączy mikroskopię epiluminescencyjną z cyfrową analizą obrazu. Trichoscale możliwia procentowe ustalenie włosów w fazie anagenu i telogenu. Trichoscale to zmodyfikowana wersja tradycyjnego trichogramu.

Przebieg badań Videodermoskopem FotoFinder:

Trichoscan

I etap - wygolenie włosów na powierzchni ok. 1 cm2 w okolicy zwiększonego ich wypadania.

II etap - farbowanie włosów

III etap - wykonanie zdjęć do natychmiastowej analizy Trichoscan. Przed zrobieniem zdjęć wygoloną skórę smaruje się specjalną substancją umożliwiającą wykonanie badania. Do skóry przykłada się kamerę wideodermatoskopu. Komputer dokonuje natychmiastowej analizy parametrów włosów na danym obszarze.

Zdjęcia do analizy Trichoscan możemy traktować jako zdjęcia wyjściowe (I etap) do analizy Trichoscale – określenia ilości i wzajemnych proporcji włosów w fazie anagaenu i telogenu.

I etap wykonanie zdjęć wyjściowych do analizy Trichoscale. Zdjęcia wykonujemy w powiększeniu 20 i 70 – krotnym.

II etap – wykonanie zdjęć po 48 godzinach od etapu I. Przeprowadzenie analizy Trichoscale. Komputer podaje wynik z określeniem ilości włosów na określonym obszarze z wyliczeniem włosów anagenowych i telogenowych, ilość jednostek folikularnych, procent włosów vellusowych i terminalnych oraz ich średnią grubość i długość.

III etap -wynik badania pozostaje w bazie danych pacjenta i może służyć porównaniu z badaniem kontrolnym po zakończeniu leczenia.

Podstawowe zalety wykonywania badań diagnostycznych Videodermoskopem FotoFinder Vexia 800HD:

  • możliwość określenia właściwej postaci łysienia (diagnozowanie),
  • ocena gęstości włosów (liczba włosów/cm2), ich wymiarów (µm), dynamiki ich wzrostu (mm/dzień), określenie procentowego stosunku włosów w fazie anagenu do włosów w fazie telogenu,
  • możliwość stwierdzenia procesu miniaturyzacji, który jest charakterystyczną cechą łysienia androgenowego u mężczyzn oraz u kobiet,
  • możliwość porównania obrazów trichoskopowych przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia łysienia, powtarzanych w regularnych odstępach czasu (np. co 6 miesięcy), co umożliwia monitorowanie postępu leczenia i obserwowanie cofania się miniaturyzacji a także pełną fotodokumentację pacjenta,
  • technika badania bezbolesna, nieinwazyjna (bez wyrywania włosów).
X