Trichoscan i Trichoscale są to kolejne badania wykonywane przy użyciu FotoFinder Vexia 800HD. Oprogramowanie wideodermatoskopu służące do cyfrowej oceny wzrostu i utraty włosa automatycznie oblicza ilość włosów, gęstość i stosunek włosów anagenowych do telogenowych.

Trichoscan jest metodą, która łączy mikroskopię epiluminescencyjną z cyfrową analizą obrazu. 

Trichoscale umożliwia procentowe ustalenie włosów w fazie anagenu i telogenu. Trichoscale to zmodyfikowana wersja tradycyjnego trichogramu.

Przebieg badań Videodermoskopem FotoFinder:

Trichoscan

  • I etap - wygolenie włosów na powierzchni ok. 1 cm2 w okolicy zwiększonego ich wypadania.
  • II etap - farbowanie włosów
  • III etap - wykonanie zdjęć do natychmiastowej analizy Trichoscan. Przed zrobieniem zdjęć wygoloną skórę smaruje się specjalną substancją umożliwiającą wykonanie badania. Do skóry przykłada się kamerę wideodermatoskopu. Komputer dokonuje natychmiastowej analizy parametrów włosów na danym obszarze.

 

Trichoscale – określenia ilości i wzajemnych proporcji włosów w fazie anagaenu i telogenu. (Zdjęcia do analizy Trichoscan możemy traktować jako zdjęcia wyjściowe (I etap) do analizy)

  • I etap wykonanie zdjęć wyjściowych do analizy Trichoscale. Zdjęcia wykonujemy w powiększeniu 20 i 70 – krotnym.
  • II etap – wykonanie zdjęć po 48 godzinach od etapu I. Przeprowadzenie analizy Trichoscale. Komputer podaje wynik z określeniem ilości włosów na określonym obszarze z wyliczeniem włosów anagenowych i telogenowych, ilość jednostek folikularnych, procent włosów vellusowych i terminalnych oraz ich średnią grubość i długość.
  • III etap -wynik badania pozostaje w bazie danych pacjenta i może służyć porównaniu z badaniem kontrolnym po zakończeniu leczenia.

 

X