Transplantacja włosów jest delikatnym zabiegiem i wymaga od Państwa dokładnego i ostrożnego postępowania, aby to ułatwić prosimy postępować według poniższych zaleceń. 

Przeszczepione włosy zaczną wypadać około 1-2 tygodni po zabiegu. Prosimy się nie martwić. Taki stan rzeczy jest spowodowany szokiem, którego doznał zespół mieszkowy podczas przeszczepienia co spowodowało, że przeszedł on w fazę telogenu. Pierwszy odrost włosów będzie zauważalny około 3-4 miesięcy po przeszczepie. Optymalnych efektów można się spodziewać w 12-14 miesiącu. 

Pierwsze dni po zabiegu są szczególnie ważne, i wymagają od Państwa ostrożności. Doradzamy wzięcie ( w zależności od metody) od 7-14 dni urlopu. 

Należy unikać urazów głowy przez minimum 7 dni. Szczególną ostrożność zachowujemy podczas wsiadania i wysiadania z pojazdów (możliwość utraty świeżo przeszczepionych włosów).

Bezpośrednio po powrocie do domu proszę odpocząć i jeszcze raz przeczytać tekst zaleceń. 

Do snu układamy się w pozycji leżącej na plecach, spania na brzuchu unikamy przez około 5-7 dni. 

Prosimy nie spożywać alkoholu przez dwie doby po zabiegu (zwiększone ryzyko urazu i krwawienia).

W pierwszych kilku dniach po zabiegu prosimy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać pochylania się co znacznie zmniejszy ryzyko obrzęku w okolicy czołowej. 

Od następnego dnia po zabiegu proszę 3xdz przez 3-4 dni dni rozpylać na przeszczepione włosy neomycynę w aerozolu. Zabieg ten pomaga w gojeniu rany, złuszczaniu się przeszczepionych strupów oraz zapobiega infekcji miejsca operowanego. Po spryskaniu pozostawić do wyschnięcia.

W razie niekorzystnych warunków pogodowych (ekspozycja na ostre słońce, deszcz, śnieg) na głowie należy nosić nakrycie ochronne, które nie kontaktuje się z okolica biorczą. 

Na okres około 3 tygodni należy ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny (np. siłownia, fitness, jogging). Pływanie w basenie, korzystanie z sauny jest przeciwwskazane przez około 4 tygodnie. Po około 7-10 dniach dopuszczalne jest wykonywanie umiarkowanego wysiłku fizycznego. Aktywność seksualną można podjąć po 24 godzinach.

 

Pielęgnacja włosów:

Pierwsze mycie głowy zalecamy w 3. dobie po przeszczepieniu. Głowę myjemy delikatnym szamponem, nie należy stosować odżywek.

Nie należy okolicy biorczej poddawać bezpośredniemu działaniu strumienia prysznica. Zaleca się spłukiwanie włosów plastikowym kubeczkiem, wodą o temperaturze pokojowej. 

Celem wymycia głowy należy zmieszać szampon w szklance wody o temperaturze pokojowej. Delikatnie polewać głowę, moczyć przez kilka minut do wchłonięcia.

Przeszczepionej okolicy nie można masować palcami!

Linie rany można delikatnie masować opuszkami palców. 

Spłukujemy głowę samą woda, również przy użyciu plastikowego kubeczka. 

Głowę suszymy ręcznikiem (przykładając delikatnie ręcznik do głowy) lub chłodnym strumieniem powietrza.

Podany sposób mycia głowy stosujemy codziennie przez 10 dni. 

Nie należy czesać przeszczepionych włosów. Pozostałe włosy można czesać od dnia następnego.

Kosmetyki do włosów można używać po 10 dniach.

Pierwsza wizyta u fryzjera jest zalecana nie wcześniej niż około 1 miesiąc po zabiegu.

W przypadku krwawienia z okolicy dawczej/biorczej zaleca się uciśnięcie miejsca krwawienia jałowym gazikiem na czas około 3-5 minut. 

Po zabiegu może pojawić się opuchlizna okolicy czoła, twarzy. Są to naturalne konsekwencje ingerencji w skórę głowy.  W przypadku obrzęku czoła należy stosować zimne okłady, które nie powinny kontaktować się z okolica przeszczepioną. W razie obrzęku okolicy nosa, oczu stosujemy ciepłe okłady. 

Jednym z etapów gojenia się przeszczepu jest powstawanie strupów, które zaczną odpadać około 2 tygodnia. Strup najczęściej odpadają z przeszczepionym włosem. Proszę się nie martwić. W skórze głowy pozostają wszystkie struktury korzenia włosa odpowiedzialne za jego odrost, który zacznie się między 3-4 miesiącem.

Tworzące się i odpadające strupy powodują swędzenie. Po około 7-10 dni po zabiegu w razie świądu można stosować delikatny  masaż z oliwką dziecięca na okolicę przeszczepów.

Już w kilka tygodni po zabiegu mogą Państwo zauważyć miejsca, które będą wyglądać jak krosty czy tez drobne guzki, miejsca te odpowiadają odrastającym włosom. Nie należy ich wyciskać, drapać. Aby ułatwić proces przebijania się włosa należy stosować ciepłe okłady na przeszczepioną okolicę. 

W przypadku metody FUT zaleca się usunięcie szwu w naszym ośrodku około 10-12 doby po przeszczepie. 

 

X