Różnice pomiędzy technikami

Pacjenci rozważający leczenie łysienia często spotykają się z określeniami FUE i FUT,  zastanawiając się, która technika będzie dla nich bardziej odpowiednią formą leczenia.  W Centrum medycznym PLMED wykonujemy przeszczepy obiema ww. technikami. Nasz lekarz doradzi Państwu, która technika będzie dla Państwa bardziej odpowiednia.

Przeprowadzając zabieg przeszczepienia włosów lekarz pobiera włosy tylko z tzw. safe donor area, czyli owłosionej skóry głowy okolicy potylicznej. Okolica ta niezwykle rzadko podlega łysieniu. 

Istnieją dwa główne sposoby pozyskiwania włosów do przeszczepu.

W metodzie FUT (follicular unit transplant) chirurg pobiera z okolicy dawczej cienki pasek owłosionej skóry głowy, następnie pasek ten jest dzielony na pojedyncze zespoły mieszkowe gotowe do wszczepienia w okolicę biorczą.

W metodzie FUE, każdy pojedynczy zespół mieszkowy pobierany jest za pomocą narzędzia nazywanego punchem.

Niezależnie od metody pobrania przeszczepu wszczepienie w obu przypadkach przebiega tak samo.

Czy przeszczepienie włosów pozostawia blizny?  

W sieci można przeczytać o bezbliznowych metodach przeszczepiania włosów. Jest to tylko chwyt marketingowy. Obie techniki pozostawiają blizny. W FUT blizna jest linijna, grubości ok 1-3 mm, blizna ta z czasem może ulegać rozciąganiu. 

W FUE blizny są punktowe, rozsiane i mniej zauważalne, stąd metoda ta jest bardziej odpowiednia dla osób, które lubią nosić swoje włosy krótko ścięte. 

Wady i zalety poszczególnych metod

  • Podczas przeprowadzania przeszczepu techniką FUE w większości przypadków cała okolica dawcza musi zostać przystrzyżona do długości około 1-2mm, co może wyłączać pacjenta z codziennej aktywności na dłużej.
  • Podczas przeszczepienie techniką FUT tylko pobierany pasek skóry musi zostać ogolony, tak więc po zamknięciu rany miejsce pobrania pozostaje niemal niezauważalne dla osób postronnych, co wpływa na szybszy powrót do codziennej aktywności. 
  • Podczas FUE można pobrać tylko część dostępnych zespołów mieszkowych co zwiększa pole okolicy dawczej. 
  • FUT wymaga założenia szwów skórnych. Szwy te są usuwane podczas wizyty kontrolnej za około 7-10 dni. 
  • W FUE nie stosujemy szwów. 

 

X