Nasza skóra i paznokcie mają określone funkcje i aby mogły je spełniać powinny być stale poddawane odpowiedniej pielęgnacji. Nawet najdrobniejsze pęknięcie tkanki może być początkiem większego problemu, który w późniejszych stadiach wymaga pomocy lekarza oraz podologa.
Pamiętaj, że dobór obuwia, styl życia i zabiegi pielęgnacyjne mają kluczowy wpływ na zdrowie Twoich stóp. Zdrowa, nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na urazy.

SKĄD SIĘ BIORĄ PROBLEMY STÓP?

Przyczyną problemów ze stopami jest często lekceważenie wielu kluczowych kwestii, dotyczących codziennej pielęgnacji i profilaktyki stóp. Poza uwarunkowaniami genetycznymi najczęstsze przypadki to niewłaściwie dobrane buty, zbyt częste wycinanie skórek, brak nawilżania skóry i przesadne skracanie długości paznokcia. Wysokie obcasy, częste treningi nadwyrężające stopy również zwiększają ryzyko powstawania wielu dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z eleganckiego wyglądu czy ukochanego sportu!

PIERWSZA WIZYTA

Rozmowa to klucz do sukcesu, zatem nie bójmy się mówić o swoich problemach!

  • Wywiad z pacjentem
  • Ocena ewentualnych koślawości i deformacji
  • Ocena stanu skóry
  • Ocena stanu paznokci
  • Zalecenia dotyczące terapii/profilaktyki
  • Zalecenia dotyczące odpowiednich, dedykowanych kosmetyków, preparatów
  • Zalecenia dotyczące wkładek ortopedycznych (jeśli występują deformacje)

Nie musimy ukrywać problemów w butach czy skarpetkach – w naszym gabinecie podologicznym codziennie czeka grono wyspecjalizowanych podologów, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie dotyczące stóp i związanych z nimi problemów.

Laserowe leczenie grzybicy

Grzybica paznokci (drożdżyca) jest często spotykaną chorobą. Z problemem tym spotyka się 15% u osób w wieku od 40 do 60 lat.

Według portalu zdrowie.med.pl najczęstszym schorzeniem stóp Polaków jest właśnie grzybica, a co piąty Polak cierpi na grzybicę paznokci. Zarówno grzybica paznokci u rąk, jak i paznokci u nóg może przez długi czas od momentu zainfekowania nie dawać objawów np. w postaci bólu, co jest przyczyną częstego bagatelizowania problemu. Jednakże, nieleczone schorzenie po dłuższym czasie prowadzi do ukruszenia płytki paznokcia i zwiększenia wrażliwości skóry, co z kolei powoduje uczucie kłucia w paznokciach lub nawet mocny ból. Ponadto atakuje sąsiadującą skórę i łatwo rozprzestrzenia się na kolejne palce, doprowadzając do zniekształcenia płytki, swędzenia i pieczenia. Grzybica powoduje zmianę koloru paznokci, złuszczanie się skóry wokół paznokci, a w ciężkich wypadkach– również nieprzyjemny zapach.
U większości ludzi dotkniętych grzybicą paznokci występują również zaburzenia psychospołeczne, spowodowane głownie faktem, że ich paznokcie stają się brzydkie, wówczas wstydzą się chodzić na boso lub chodzić w otwartym obuwiu, unikają korzystania z publicznych pryszniców, wizyt na basenie.
Wśród metod leczenia grzybicy można wymienić farmakologię oraz sposoby zachowawcze, polegające na stosowaniu preparatów przeciwgrzybicznych.
Wyniki najnowszych badań pokazują, że laseroterapia grzybicy paznokci to najbardziej skuteczna metoda leczenia istniejąca obecnie na rynku. Zabieg jest prosty, szybki i sukcesywnie usuwa infekcję grzybiczą bez żadnych efektów ubocznych czy też komplikacji.

Zabieg z użyciem lasera Nd:YAG stanowi alternatywę dla terapii z zastosowaniem lakierów przeciwgrzybicznych lub preparatów przyjmowanych doustnie. Podczas seansu z wykorzystaniem lasera infekcja grzybicza zostaje usunięta bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, a sama terapia polega na naświetlaniu płytki paznokcia oraz tkanek okalających wiązką lasera.
Zabieg laserowego leczenia grzybicy paznokci polega na naświetlaniu płytki paznokcia światłem lasera impulsowego Nd:YAG o długości fali 1064 nm. Światło lasera oddziałuje termicznie i fotochemicznie na komórki grzyba, doprowadzając do ich zniszczenia. Procedura trwa ok. 10-20 minut i nie wymaga znieczulenia. Terapia jest zazwyczaj dzielona na etapy, powtarzane co ok. 4 tygodnie. Jeżeli odrastająca płytka paznokcia nie nosi śladów bytowania grzybów, kolejny zabieg nie jest konieczny. Rezultaty leczenia paznokci u stóp są widoczne zazwyczaj po 3 miesiącach ze względu na powolny wzrost płytki.
Dr Łukasz BodaX