Sposób odżywiania i styl życia mają niewątpliwy wpływ na stan naszego zdrowia, a co za tym idzie wygląd skóry, paznokci oraz włosów. Coraz więcej osób ma świadomość, że niedobór składników odżywczych może przyczyniać się do nasilonego wypadania włosów, zaostrzenia objawów skórnych wielu chorób, a także ogólnego pogorszenia stanu skóry i włosów. Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest prawidłowe zbilansowanie codziennej diety zarówno pod względem energetycznym jak i zawartości składników odżywczych. Modyfikacje błędów żywieniowych i wyrównanie niedoborów przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia, zmniejszenia lub zahamowania wypadania włosów oraz poprawy samopoczucia pacjenta.
Obecnie szczególnie cenione jest holistyczne podejście do zdrowia i urody, dlatego też znajomość składników, witamin i minerałów, a także ich źródeł pokarmowych, jest niezwykle ważne w leczeniu pacjentów trychologicznych. Warto podkreślić, że prawidłowy styl życia oraz sposób żywienia odgrywa istotną rolę w procesie leczenia wielu chorób z którymi borykają się pacjenci zgłaszający się do trychologa. Odpowiednie żywienie zapobiega występowaniu powikłań, a także wpływa na złagodzenie licznych objawów występujących np. w łuszczycy, trądziku oraz łojotoku.

Poznanie wpływu diety na kondycję naszego organizmu przyczynia się do szybszej poprawy sytuacji zdrowotnej pacjenta, wzrostu poziomu jego zadowolenia, tym samym podnosi jakość świadczonych usług trychologicznych.

Irena Wieczorek
dietetyk w Trychologicznym Centrum Zdrowych Włosów

X