Włosy wyrastają z mieszków włosowych. Każdy z nich przechodzi przez cykl składający się z 3 faz: wzrostu włosa (anagenu), zahamowania wzrostu (katagenu) oraz spoczynku (telogenu). U zdrowego człowieka fazy wszystkich mieszków nie są zsynchronizowane – jednocześnie część włosów rośnie, część wypada, a część “stoi” w miejscu. Przez całe życie okresy te powtarzają się 20-30 razy. Normalnie w ciągu dnia tracimy około 50 włosów telogenowych i nie jest to powód do jakichkolwiek zmartwień, a naturalny proces – w miejscu każdego utraconego włosa wyrasta nowy.

Telogenowe wypadania włosów – kiedy zacząć się martwić?

Problem pojawia się, kiedy włosów wypada coraz więcej, a nowe wyrastają w zbyt wolnym tempie. Kiedy w fazie telogenu znajduje się więcej niż 15% włosów, należy znaleźć przyczynę problemu, aby móc z nim skutecznie walczyć. Łysienie typu telogenowego powoduje znaczącą dysproporcję liczby włosów znajdujących się w różnych fazach – etap anagenowy jest dużo krótszy niż powinien. Niezwykle ważna jest precyzyjna diagnoza samej dolegliwości, jak również jej przyczyn.

Skąd się bierze łysienie telogenowe?

Przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele. To między innymi różnego rodzaju zmiany hormonalne – na przykład poród lub choroba Hashimoto. Telogenowe łysienie u kobiet lub mężczyzn może być też spowodowane przez przyjmowanie niektórych leków, choroby nadnerczy, przewlekłe stany zapalne, poważne niedobory w diecie, zatrucie metalami ciężkimi, przebyte operacje, silny stres, a także zespół policystycznych jajników. Zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów jest kluczowe dla wdrożenia odpowiedniej terapii, która dodatkowo nie pogorszy stanu pacjenta.

Leczenie łysienia telogenowego u kobiet i mężczyzn

Najważniejsze w procesie leczenia łysienia telogenowego jest rozpoznanie głównej przyczyny i pozbycie się jej – na przykład farmakologiczne uregulowanie gospodarki hormonalnej lub uzupełnienie niedoborów żywieniowych. Po wyeliminowaniu czynnika powodującego wypadanie włosów, należy zadbać o skórę głowy i wzmocnić mieszki włosowe, aby mogły wypuścić nowe, zdrowe włosy. Trycholodzy zalecają oczyszczanie skóry głowy za pomocą delikatnego peelingu enzymatycznego, następnie intensywne nawilżanie w celu unormowania pracy gruczołów łojowych. Ostatnim krokiem jest odpowiednie odżywienie skóry, które przyspieszy bieg kolejnego cyklu włosowego. W terapii łysienia telogenowego skorzystaj z pomocy specjalistów – zapraszamy do Trychologicznego Centrum Zdrowych Włosów PLMED w Krakowie.

X