Objawy łysienia i trichotillomani – Klinika Włosa w Krakowie zaprasza
Trichotillomania to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które dotyka głównie kobiety i może pojawić się w każdym wieku. Pierwsze objawy choroby zwykle zauważalne są w okresie dojrzewania. U chorych osób zaobserwować można nieregularny ubytek włosów spowodowany patologiczną chęcią ich wyrywania. Charakterystyczne jest również uczucie napięcia, lęku i frustracji przed a także satysfakcji, uspokojenia i przyjemności po wyrywaniu włosów. Znane są także przypadki, gdzie chory odczuwa potrzebę jedzenia włosów zwaną trichofagią, która może prowadzić do bardzo poważnych problemów żołądkowych.
Przymusowe wyrywanie włosów – jakie są jego przyczyny?
Przyczyny związane z powstawaniem tego typu zaburzeń są stale w fazie rozpoznawania. Najczęściej zalicza się do nich występowanie czynników genetyczno-środowiskowych, depresje i przewlekły stres. Znaczące ubytki, nieregularnie przerzedzone miejsca, stany zapalne oraz łyse obszary na głowie z czasem prowadzą do izolacji przed światem zewnętrznym. Chory czuje stałe napięcie, wyobcowanie, wstyd i strach przed otoczeniem.
Jak radzić sobie z trichotillomanią?
Trichotillomania wymaga specjalistycznego leczenia. Konieczna jest wizyta u psychologa lub psychiatry oraz podjęcie natychmiastowych działań. Lekarze stosują zarówno leczenie farmakologiczne, jak i terapię odwracania nawyków. Najważniejsze jest uświadomienie choremu, z jakim problemem się zmaga, a także zrozumienie i poznanie mechanizmów jego powstawania. Pacjenci cierpią z powodu utraty specyficznej i często znacznej ilości włosów. W większości przypadków konieczne jest uzupełnienie ich braku. W tym celu stosowane są różne metody leczenia łysienia np. mezoterapię skóry głowy, nowoczesne systemy zagęszczające czy przeszczepy włosów. Zapraszamy do Trychologicznego Centrum Zdrowych Włosów w Krakowie – nasi specjaliści i doświadczeni trycholodzy chętnie przedstawią szczegóły dotyczące każdej z wymienionych metod.